Czym cechuje się uzależnienie od hazardu? Czy jestem już uzależniony?

Hazard jest niewątpliwie przyjemną rozrywką dostarczającą mnóstwa pozytywnych emocji, ale jak każda używka, tak i hazard w nadmiernych ilościach może tylko zaszkodzić.

Uzależnienie od hazardu może zdezorganizować codzienne życie dokładnie tak samo, jak każdy inny nałóg, dlatego warto w porę zorientować się, że wizyty w kasynie są czymś więcej, niż tylko miłą zabawą. Skąd jednak wiadomo, że hazard zaczął powoli sterować naszym życiem i nieuchronnie prowadzi do poważnych kłopotów?

Pierwszym poważnym symptomem uzależnienia od hazardu będzie ilość czasu poświęcanego grze. Jeśli ktoś odwiedza kasyno w każdej wolnej chwili i cały swój plan dnia podporządkowuje tylko temu, to wyraźny sygnał, że gracz przestał traktować hazard wyłącznie jako rozrywkę. Podobnie jeśli graczowi towarzyszy silna potrzeba natychmiastowego odegrania się po każdej większej przegranej albo stawianie na kolejne zakłady coraz większych sum pieniędzy.

W kasynie należy też umiejętnie gospodarować swoimi pieniędzmi, więc powodem do niepokoju na pewno będzie stawianie na zakłady swoich ostatnich oszczędności czy pożyczanie pieniędzy na wizytę w domu gry. Osoby uzależnione od hazardu z czasem zaczynają też zaniedbywać swoją pracę zawodową i obowiązki rodzinne, zmienia się także ich charakter i sposób bycia.

W końcu gra w kasynie staje się jedynym życiowym celem i wtedy pomóc może już tylko fachowe wsparcie ze strony psychologa i najbliższych osób. Uzależnienie od hazardu leczy się dokładnie tak samo jak na przykład uzależnienie od alkoholu. Rodzaj i długość trwania terapii dostosowuje się indywidualnie do potrzeb pacjenta, a w bardzo skrajnych przypadkach konieczne jest nawet leczenie w zamkniętym ośrodku. Uzależnienie od gier hazardowych traktowane jest jako choroba, która będzie graczowi towarzyszyć już do końca życia, nawet jeśli zachowa od całkowitą abstynencję. Jeśli możesz mieć z tym problem to odwiedź AnonimowiHazardzisci.org – portal, który zrzesza graczy w walce z tym problemem.