Praca zdalna z Windows 10

Artykuł należy rozpocząć od przedstawienia fenomenu pracy zdalnej, do której zmuszona obecna sytuacja epidemiologiczna. Wszystkie instytucje publiczne jak też i firmy prywatne chcąc funkcjonować, musiały przestawić się na formę pracy na odległość. Jest to niewątpliwie bardzo bezpieczne i wygodne dla pracowników, a zarazem kłopotliwe dla pracodawców. Przecież nikt nie był przygotowany, aby z dnia na dzień udostępnić zasoby sprzętowe na tak szeroką skalę, aby zapewnić każdemu pracownikowi komfortowy tryb pracy właśnie z domu.

Przed sporym wyzwaniem stanęły wydziały IT właśnie w tych firmach i przedsiębiorstwach. To na ich barkach spoczęła odpowiedzialność za przygotowanie infrastruktury. Całość musiała być tak zaprojektowana, aby była zarazem funkcjonalna, i adekwatna dla budżetu firmy. I właśnie w tym momencie dochodzimy do sedna dzisiejszego artykuły, mianowicie pomocna dłoń wyciągnął Microsoft, który w swoim Windows 10 udostępnił narzędzie „Szybkiej pomocy” który działa tak samo jak TeamViewer czy AnyDesk, z jedna różnica- jest zupełnie darmowy.

Microsoft niejako przewidział konieczność wprowadzenia takiego narzędzia, gdyż „dziesiątka” to pierwszy system z tego typu opcją. Poprzednicy co prawda posiadali opcję pulpitu zdalnego, ale nie było to tak proste i oczywiste dla zwykłego kowalskiego. „Szybka Pomoc” jest naprawdę szybka i intuicyjna, bo opiera się generalnie tak jak w przypadku innych programów do zdalnej obsługi na podaniu unikalnego loginu i hasła. Mamy dwa tryby, w których możemy poprosić o pomoc jak też pomocy udzielać. Do poprawnego działania aplikacji niezbędne jest posiadanie konta Microsoft.

Chcąc uruchomić Szybką Pomoc, Wybierz pozycję Start > Szybka pomoc, lub użyj narzędzia do wyszukiwania.

Podsumowując, warto zainteresować się tym darmowym narzędziem, które niejako rozwiązuje problem z zakupem komercyjnych licencji. Oczywiście nie podejmujemy się oceny i funkcji, gdyż jest to sprawa indywidualna, każdy ma swoje preferencje i przyzwyczajenia. Niewątpliwie jest to alternatywa, może nie stricte do pracy wykonywania pracy na odległość, ale chociażby pomocy pracownikom gdy napotkają trudności.

Przeczytaj również