Jak Światłowód Zrewolucjonizował Działanie Sieci i Spowodował Wzrost Użytkowników Internetu

Taki typ przesyłania informacji przez internet określano mianem rewolucji sieciowej. Przyszłość internetu, która sprawiła, że użytkownicy mogli przetwarzać dane w mgnieniu oka, została stworzona w oparciu o działanie światła. Czy zrewolucjonizowała korzystanie z sieci przez człowieka? Czym jest taki typ dostarczania internetu do naszych mieszkań i domów? Dlaczego jest lepszy od innych typów dostarczania internetu?


Wszystkiego rodzaju połączenia internetowe wykorzystują do przesyłania danych kod maszynowy, który jest stworzony z zer i jedynek. Światłowód to łącze, które jest zrobione z przewodów o włóknie szklanym i tworzyw sztucznych. Potrafi działać do kilku terabajtów na sekundę. To co najbardziej odróżnia inne typy łączy internetowych od światłowodu to fakt, że opiera się ona na fali światła widzialnego, a nie na sygnale elektrycznym.
Zaledwie trzy elementy pozwalają działać światłowodom: rdzeń, płaszcz i warstwy ochronnej. Do ich wykonania wykorzystuje się różne zasoby naturalne takie jak kwarc dla rdzenia. Płaszcz wykonany jest po to aby odbijał światło. Wszystko dzieje się wewnątrz, więc teoretycznie nie potrzeba aby łącza światłowodowe były wystawiane na światło dzienne. Dlatego też szklane przewody pozwalają na wykorzystanie potencjału odbicia światła. Warstwy ochronne tylko wspomagają całość, stanowią barierę ochronną. Najczęściej zrobione są z kevlarowych tworzyw wyglądających jak nitki.


Światłowody o tyle są istotne, że na podstawie wymyślonych przez Henricha Lamma sposobów na wysyłania obrazu żarnika żarówki na odległość (1930 rok), wynaleziono ten typ łącza internetowego zupełnie niedawno, bo w latach 20. XX wieku. Informacja ta pokazuje nam, jak ważne jest korzystanie i pamiętanie o starych rozwiązaniach, które przyczyniają się w dużej mierze do wymyślania nowości. Szczególnie, gdy przyjrzymy się historii tej technologii w sposób szczegółowy. Sam fakt wynalezienie sposobu przesyłania obrazu na dużą odległość, to nic. Światłowody zostały skonstruowane również w oparciu o fibroskop wymyślony w latach 50. XIX wieku przez Harolda Hopkinsa. Ważną tutaj informacją jest, że wykorzystano do ich stworzenia włókna szklane, a więc takie jak w światłowodach.
Wiele stron internetowych jest przepełnionych danymi. Wraz ze zwiększająca się ilością pamięci posiadanej przez urządzenia, wzrasta również ilość danych potrzebna do uzyskania połączeń i przetwarzania informacji. Aplikacje wręcz puchną od nadmiaru danych. Dlatego im szybszy internet, taki jak światłowodowy, tym lepsza jakość połączenia internetowego.


Źródło: komorkomat, wiedza z zajęć o sieciach komputerowych.